A helyesírás fontosságáról

Az írás, egy olyan tevékenység, amely tükrözi az ember egész személyiségét, intelligenciáját, valamint a műveltségét. Ezért is fontos, hogy tudjunk helyesen írni. Ha online kommunikálunk egy ismerőssel, esetleg egy "idegennel", valamilyen munka vagy közös téma kapcsán, és helytelenül használjuk a magyar helyesírás legalapvetőbb szabályait, akkor negatív képet fognak rólunk kapni, és nem ok nélkül. Például, ha egy motivációs levelet vagy egy önéletrajzot úgy küldünk el, a leendő egyetemünkre vagy állásunkra, hogy rengeteg helyesírási, valamint fogalmazási hibával van tele, akkor biztos, hogy nem jó eséllyel fogunk indulni. Persze, felmerülhet bennünk az is, hogy mások sem tudják tökéletesen használni a magyar nyelvet, és egy-két hiba még beleférhet. Azonban ha jobban belegondolunk, akik ilyen leveleket és önéletrajzokat olvasnak, azok az év minden napján találkoznak hasonló levelekkel, és tisztában vannak a helyesírás, valamint a hivatalos levelek szabályaival.  Erre egy fontos szabály: "Ne add ki a kezedből ellenőrzés és javítás nélkül a munkádat!" Egyszer egy egyetemi tanárunk hívta fel a figyelmet a helyesírás és a hivatalos szöveg szabályainak betartására, és elmondta, hogy rengetegen esnek bele abba a hibába, hogy hiába engedte meg a hallgatóinak, hogy tegezze őket, ez a hivatalos levelekre nem vonatkozik, és ennek ellenére, rengetegen küldtek neki e-mailt, amelyben tegezték.
Ezenkívül azért is fontos, hogy az ember tudjon helyesen írni, mert enélkül rengeteg dolgot félreértelmezhetnek az emberek, akik az írásainkat, üzeneteinket, kiírásainkat olvassák. Saját magam is tapasztalom a barátaimmal lévő digitális kommunikáció során, hogy egy-egy ékezet, vagy vessző elhagyásával, máris más jelentéssel bíró szöveget kaphatunk. Nekem vannak olyan ismerőseim, akik nemhogy a mondatbeli írásjeleket (vessző, pont), de még a szóközöket sem mindig használják - elmondásuk szerint rossz a telefonon a szóköz "billentyű" - és ezzel minket terhelnek, hiszen többször is el kell olvasni a kapott üzenetet, mire értelmezni tudjuk.
Mindenkinek kialakul a saját írás stílusa, azonban ez nem azt jelenti, hogy új szavakat és szabályokat használhatsz vagy hozhatsz létre. Azonban, ha senki nem tartaná be a helyesírás szabályait, és az előzőleg elhangzott módon tennénk, akkor előbb vagy utóbb mindennek 73 különböző jelentése lenne, és az emberek nem értenék meg egymást.
Az utolsó, és egyben a legerősebb érv amellett, hogy helyesen használjuk a magyar nyelvet, az a magyar nyelv megtisztelése. Ha nem tudod, és nem akarod helyesen használni,és nem tartod be a szabályokat, azzal azt mutatod a többi embernek, hogy nem tiszteled ezt a nyelvet.
Nekünk, mint leendő tanároknak, nagyon fontos, hogy tudjunk helyesen írni és egyértelműen fogalmazni, hiszen rengeteg utasítást és feladatot fogunk adni a gyermekeknek, és ha mi nem tudjuk helyesen használni, akkor hogy is várhatnánk el a diákoktól?
Sokan vannak (köztük én is), akik azt hiszik, hogy nagyon jók a helyesírásban, azonban egy-két tesztet elvégezve rájövünk, hogy ez mégsem így van. Hoztam is egy videólinket, ami tökéletesen bemutatja ezt: https://www.youtube.com/watch?v=6B2GpKRK01U




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Blogbejegyzés 3. - szófelhő

Google az oktatásban